Nezavisni zastupnik Europskom parlamentu Mislav Kolakušić je u srijedu 12. svibnja iznio svoje oštro protivljenje najavama Europske komisije o pokretanju nove inicijative čiji će sastavni dio biti i apsolutna zabrana plaćanja gotovinom. Ova reakcija uslijedila je nakon što je povjerenica Europske komisije Mairead McGuinness najavila da će Europska komisija u srpnju predstaviti novi paket zakonodavnih prijedloga protiv pranja novca čiji će sastavni dio biti i zabrana plaćanja gotovim novcem.
Nezavisni zastupnik Kolakušić takav prijedlog je ocijenio nepotrebnim i usmjerenim ka potpunom ukidanju gotovine, a time i kršenju osobnih sloboda građana. Ukidanjem gotovine građani će u potpunosti postati ovisni o bankovnim istitucijama te neće moći upravljati svojim financijskim sredstvima na jednostavan i prikladana način. Takvo postupanje Europske komisije pod izlikom spriječavanja pranja novca ne prolazi test proporcionalnosti i subsidijarnosti i predstavlja zlouporabu ovlasti od strane Europske komisije, istaknuo je nezavisni zastupnik.
S obzirom da je ovaj prijedlog Komisije tek u fazi inicijative nesumljivo će se na ovoj temi lomiti koplja u budućem razdoblju. Da je tomu tako pokazuje i podatak da su Njemačka i Austrija najveći protivnici zabrana plaćanjem gotovim novcem i u tim se zemljama na slobodu plaćanja gotovinom gleda gotovo kao na ustavnom zagarantirano pravo građana. U Austriji je bilo prijedloga da se plaćanje gotovim novcem zaštiti Ustavom. Po novome, zabrana plaćanja gotovinom odnosila bi se i na tvrtke i na građane.
Ovotjedna izjava povjerenice za financije potaknula je nove rasprave u Austriji i Njemačkoj, gdje se na ograničavanja u plaćanju gotovim novcem gleda kao na ograničenje osobnih sloboda. Prema podacima Europske središnje banke, 82 posto svih izdanih računa u Austriji i Njemačkoj plati se gotovim novcem, a jedino Hrvatska ima isti udio gotovinskih plaćanja.
Austrijski ministar financija Blumel odmah je kazao da ta zemlja neće prihvatiti prijedlog koji vodi puzajućem ukidanju gotovine, pozvao se na emotivni odnos stanovništva prema novčanicama, koji se očito nije bitnije promijenio ni zbog pandemije.