Nezavisni zastupnici u Europskom parlamentu Mislav Kolakušić i Ivan Vilibor Sinčić uputili su zajedničko pitanje na pisani odgovor Europskoj komisiji, a u vezi s odgovornosti proizvođača farmaceutskih prooizvoda za nuspojave cjepiva protiv Covid-19. Povodom pandemije bolesti COVID-19 uzrokovane virusom SARS-COV-2 Europska komisija odlučila je pristupiti zajedničkoj nabavi i distribuciji cjepiva različitih proizvođača za sve države članice EU-a. Zastupnici u Europskom parlamentu dobili su mogućnost uvida u ugovore između Komisije i farmaceutskih kompanija o nabavi cjepiva, ali na vrlo kratko vrijeme te pritom nisu smjeli ništa slikati, skenirati ili fotokopirati, a ono što su saznali nisu smjeli nikome reći ili podijeliti s javnosti. Takav pristup dodatno je pogoršao netransparentnost tog procesa, potencirao skepsu i nepovjerenje.
Prema mišljenju nezavisnih zastupnika takav pristup osim nepovjerenja i netransparentnosti nije riješeno niti pitanje odgovornosti za nuspojave cjepiva. Budući da živimo u demokraciji, građani imaju pravo znati tko snosi odgovornost. Zbog svega navedenog zastupnici su postavili dva prioritetna pitanja povjerenici Europske komisije za zdravlje, Stelli Kyriakides:
- Ako zbog primanja cjepiva dođe do nuspojava kod pacijenta, kome se on može obratiti za odgovornost te tražiti kompenzaciju?
- Jesu li to farmaceutske kompanije, medicinsko osoblje koje je provodilo postupak cijepljenja, nacionalna ministarstva država članica koja su poticala na cijepljenje, Komisija ili netko peti?
Odgovor povjerenice Europske komisije prenosimo u cijelosti:
Komisija se pobrinula da ugovori o predviđenoj kupoprodaji cjepiva protiv bolesti COVID-19 budu u potpunosti u skladu s pravom EU-a te da se njima u potpunosti poštuju i štite prava građana, u skladu s Direktivom o odgovornosti za proizvode. U skladu s tom direktivom, odgovornost ostaje na proizvođaču.
U slučaju štete koja je navodno uzrokovana primjenom cjepiva, pacijenti imaju pravo tražiti naknadu od proizvođača. Kako je definirano u Direktivi o odgovornosti za proizvode, svaka neispravnost mora se utvrditi pred nadležnim sudom dokazivanjem štete, neispravnosti i njihove uzročno-posljedične veze.
Kako bi se osigurala što veća transparentnost postupka nabave cjepiva protiv bolesti COVID-19, Komisija se nakon objave u Europskom parlamentu 25. studenoga 2020. savjetovala s proizvođačima cjepiva o mogućnosti objavljivanja ugovorâ o predviđenoj kupoprodaji cjepiva protiv bolesti COVID-19. Redigirane inačice ugovorâ s proizvođačima CureVac AG , Sanofi Pasteur SA i GlaxoSmithKline Biologicals SA , Moderna i BioNTech objavljene su na internetskoj stranici Komisije.