Stope iseljavanja iz Republike Hrvatske od ulaska u Europsku uniju toliko su ozbiljne da je pitanje depopulacije postalo ozbiljno društveno, političko i ekonomsko pitanje. Mjere za suzbijanje koronavirusa stvorile su značajne ekonomske probleme koji će natjerati dodatne tisuće građana na migracije u one države na kojima postoji potražnja za radnom snagom. Europska unija mora ponuditi odgovore za one države koje drastično gube stanovništvo, i to prije svega ono visoko obrazovano.
Rijetko naseljene regije često su ruralna ili postindustrijska područja s niskim prihodima. Egzodus mlađih i kvalificiranih radnika dodatno negativno utječe na starenje stanovništva, generacijsku obnovu i poljoprivredni razvoj.
Slobodno kretanje radne snage jedna je od četiriju sloboda EU-a i njegova jedinstvenog tržišta. Gospodarska kriza 2008. potaknula je selidbu mladih obrazovanih stručnjaka iz južne i istočne u sjeverozapadnu Europu.
Koronakriza će vjerojatno dodatno potaknuti taj trend. Smanjena gospodarska aktivnost i nezaposlenost mogli bi dovesti do novog vala migracija među mladima unutar država članica i među njima.
Države članice i lokalne vlasti jednako su važne u odgovoru na demografske promjene. Oni su u najboljem položaju da kroz Mehanizam za oporavak i otpornost osmisle planove oporavka za najugroženije regije.
EU ne smije zanemariti ruralne i udaljene regije u svojoj strategiji mobilnosti. Prometne mreže mogu zaustaviti depopulaciju jačanjem povezanosti ruralnih i urbanih područja.
Ruralni turizam može imati važnu ulogu u rješavanju problema depopulacije zbog stvaranja radnih mjesta te gospodarske i demografske diversifikacije ruralnih područja.
Pandemija je razotkrila digitalni jaz koji posebno pogađa starije osobe i one koji žive u slabije razvijenim regijama. Ulaganja u digitalni sektor mogu omogućiti pravedan i ravnopravan prijelaz na digitalno gospodarstvo i digitalni obrazovni sustav dostupan svim građanima.
Rad na daljinu može pomoći u preokretanju trenda depopulacije u ruralnim područjima, omogućujući mladim obrazovanim ljudima da ostanu u područjima koja bi inače napustili.
Rješavanjem problema demografskih neravnoteža jača se gospodarska, socijalna i teritorijalna kohezija Unije te se suzbija radikalizacija.