Danas obilježavamo Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta – u spomen na 27. siječnja 1945. kada je oslobođen Auschwitz, najozloglašeniji nacistički logor smrti. Ne smijemo zaboraviti žrtve i moramo učiniti sve u našoj moći kako bismo spriječili da se takvo što ikad ponovi.
Danas obilježavamo Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta – u spomen na 27. siječnja 1945. kada je oslobođen #Auschwitz, najozloglašeniji nacistički logor smrti. Ne smijemo zaboraviti žrtve i moramo učiniti sve u našoj moći kako bismo spriječili da se takvo što ikad ponovi. pic.twitter.com/RRKVWC9Op1
— Mislav Kolakusic MEP 🇭🇷🇪🇺 (@mislavkolakusic) January 27, 2021
27. siječnja obilježava se kao Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Dan kada je Crvena armija 27. siječnja 1945. godine oslobodila najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj Ujedinjeni narodi su, donošenjem Rezolucije o danu sjećanja na holokaust 2005. godine, proglasili danom sjećanja na sve žrtve holokausta.
Taj se dan obilježava nizom edukativnih, mirovnih, kulturnih i političkih aktivnosti kojima se odaje počast žrtvama holokausta tijekom Drugog svjetskog rata, podiže svijest o prevenciji genocida i doprinosi ostvarenju ciljeva UN-ove Rezolucije o danu sjećanja na holokaust. Središnje mjesto očuvanja sjećanja na žrtve holokausta danas je centar Yad Vashem u Jeruzalemu. Od 1953. godine Yad Vashem je i svjetski centar za dokumentaciju, istraživanje i edukaciju o holokaustu.