Nezavisni hrvatski europarlamentarac Mislav Kolakušić upozorio je na to da prilikom obnove potresom pogođenih hrvatskih područja moramo spriječiti kriminal kakav se dogodio tijekom poslijeratne obnove. “Novac mora brzo i transparentno dođi do onih kojima je najpotrebniji”, poručio je Kolakušić.
EP će u četvrtak glasati o rezoluciji o ublažavanju posljedica potresa koji su prošle godine pogodili Hrvatsku. Moramo spriječiti kriminal kakav se dogodio u posliijeratnoj obnovi. Novac mora brzo i transparentno dođi do onih kojima je najpotrebniji. #potres #Hrvatska #obnova
— Mislav Kolakusic MEP 🇭🇷🇪🇺 (@mislavkolakusic) January 19, 2021
“Korupcija i kriminal počinjeni pri poslijeratnoj obnovi kuća ugrožavaju živote na područjima pogođenima potresom. Cijena koju hrvatski građani plaćaju zbog korupcije i kriminala pod okriljem državnih institucija je ogromna. Odgovorni moraju biti privedeni pred lice pravde”, istaknuo je nezavisni hrvatski europarlamentarac.
Korupcija i kriminal počinjeni pri poslijeratnoj obnovi kuća ugrožavaju živote na područjima pogođenima potresom. Cijena koju hrvatski građani plaćaju zbog korupcije i kriminala pod okriljem državnih institucija je ogromna. Odgovorni moraju biti privedeni pred lice pravde.
— Mislav Kolakusic MEP 🇭🇷🇪🇺 (@mislavkolakusic) January 5, 2021
Europski parlament će na plenarnoj sjednici u četvrtak, 21.01.2021, raspravljati i glasati o rezoluciji o ublažavanju posljedica potresa koji su prošle godine pogodili Hrvatsku.
U nacrtu rezolucije poziva se Komisiju da zajedno s europskim i hrvatskim institucijama “osmisle brzi način za raspodjelu potrebne financijske i druge pomoći kako bi se osigurao brzi oporavak pogođenog područja”.
Komisiju se pritom poziva da kod odobravanja financijske pomoći vodi računa da se Hrvatska istodobno bori s pandemijom koronavirusa i s cijelim nizom razornih podrhtavanja.
Hrvatsku se poziva da u svom planu za oporavak i otpornost, koji je ključan dokument za povlačenje sredstava iz europskog instrumenta za oporavak EU sljedeće generacije, prioritet stavi na obnovu kuća i zgrada vodeći računa da budu otporne na potrese.
Hrvatske se vlasti poziva da pozorno nadziru obnovu nakon potresa kako bi se osigurali najviši seizmički standardi za sve zgrade i infrastrukturu.
U nacrtu rezolucije se kaže da se proces obnove i izgradnje treba provesti najbrže što je moguće, transparentno i uz stručni nadzor te da se vodi računa o demografskom aspektu kako bi to područje imalo perspektivu razvoja. Stoga se poručuje da posebnu pozornost treba posvetiti izgradnji infrastrukture koja je nedostajala i prije potresa te da se osigura zadovoljavanje svih osnovnih potreba i usluga u svim dijelovima pogođenog područja.
Komisiju se poziva da razmotri produljenje 18-mjesečnog roka za korištenje sredstava iz Europskog fonda solidarnosti u slučaju snažnog i razornog potresa.
U nacrtu rezolucije pohvaljuju se napori snaga spašavanja, civilne zaštite, hrvatskih oružanih snaga, dobrovoljaca, organizacija civilnog društva, međunarodnih organizacija i lokalnih, regionalnih i nacionalnih vlasti u spašavanju života i ublažavanju posljedica potresa.
U tekstu se također poručuje da prioritet u cijepljenju protiv covida-19 treba biti pogođeno područje te se potiče hrvatsku vladu da provede najavljenu odluku o preusmjeravanju značajnog broj doza cjepiva u Sisačko-moslavačku županiju.