Reporteri bez granica, najutjecajnija međunarodna organizacija koja zastupa slobodu tiska i medija sa sjedištem u Parizu smjestila je Republiku Hrvatsku u 2020. godini na samo dno EU zemalja po slobodi medija, te ispod nekih afričkih država.
HDZ i Andrej Plenković korištenjem proračunskih sredstava uspješno održavaju monolitnu medijsku strukturu koja uspješno stvara medijsko okruženje u kojem HDZ opstaje na vlasti. Europski parlament će danas raspravljati o izvješću o slobodi medija u kojem se ističe da određene države članice ograničavaju slobodu medija ekonomskim sredstvima te kontroliraju uredničke odluke kako bi osigurali odanost vladi. Hrvatska je savršen primjer takvog odnosa medija i vlasti.
Zašto je Hrvatska po slobodi medija iza Burkine Faso i na dnu EU?
Ključni kriteriji korišteni u izradi indeksa medijske slobode su pluralizam medija (do koje mjere su različita stajališta predstavljena u medijima), neovisnost medija (do koje mjere su mediji sposobni funkcionirati bez financijske podrške političkih, državnih, poslovnih i vjerskih veza), autocenzura, zakonodavni okvir, transparentnost i infrastruktura.
Budući da zauzimamo 25 mjesto od 27 država članica EU nameće se zaključak da u hrvatskim medijima danas nema prostora za stajališta koja su protivna stajalištima vladajuće političke stranke, da su mediji izrazito ovisni o državnom financiranju (većina hrvatskih vodećih medija dobivaju unosne ugovore sa državnim tvrtkama), da je autocenzura visoka (cenzure nema, jer je autocenzura vrlo visoka), da je zakonodavni okvir loš, a transparentnost vlasništva i interesi vlasnika potpuno nejasni.