Jučer je odbor Europskoga parlamenta za građanske slobode, pravosuđe i unutarnja pitanja raspravljao kako na najbolji način iskoristiti prvo izvješće Europske komisije o stanju vladavine prava u državama članicama EU.
Podsjećamo, Komisija je u tom izvješću za Hrvatsku iznijela podatke da 97% građana Hrvatske smatra da društvom vlada korupcija, a 76% smatra da je pravosuđe ovisno o politici. Slične podatke iznose i World Economic Forum, ali i Svjetska banka.
Istovremeno, predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske, Đuro Sessa, u hrvatskim medijima proziva međunarodne institucije i tvrdi da se koriste netočnim podacima, dojmovima koji ne odgovaraju istini i da on ima točne podatke, prema kojima hrvatsko pravosuđe napreduje krupnim koracima.
Predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske isto tako tvrdi da je Europska komisija izvješće sastavila temeljem percepcije, i predugog čitanja tiska i gledanja televizijskig programa gdje se svakodnevno, “neopravdano obrušava na pravosudni sustav”.
Europska komisija, World Economic Forum i druge relevantne međunarodne organizacije kao mjerilo korupcije i neovisnosti pravosuđa koriste percepciju građana zato što znaju da će od građana, a ne od institucija dobiti podatke koji najtočnije prikazuju pravu sliku stanja u pravosuđu.
Hrvatsko pravosuđe uništava Hrvatsku. Procesi traju predugo, sudska praksa je neujednačena i ishodi su neizvjesni, predsjednici sudova imaju utjecaj na dodjelu predmeta, a veliki broj pravosudnih djelatnika je nekvalitetan. Osim toga, i propisi prema kojima se sudi su loši, što uzrokuje ogroman broj predmeta i jedan od najvećih broj sudaca na 100.000 stanovnika u Europi. Državno odvjetništvo pod direktnim je političkim utjecajem, a rezultati su očajni, što znači da su očajni odlukom politike.