©Mislav Kolakušić, nezavisni zastupnik u Europskom parlamentu
©Mislav Kolakušić, non-attached Member of the European Parliament
Member of the Committee on Budgets (BUDG)
Member of the Legal Affairs Committee (JURI)
Member of the Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs (LIBE)
Member of the Delegation for Relations with Canada
Member of the Delegation for relations with Japan
Member of the Delegation for relations with the United States of America
Pregovarači Europskoga parlamenta postigli su jučer privremeni sporazum s predsjedništvom Vijeća o zakonodavstvu kojim se uspostavlja mehanizam za obustavu proračunskih plaćanja državi članici koja krši vladavinu prava. Kažnjavale bi se zemlje članice, ali ne i izravni korisnici sredstava.
Uvođenjem ovog mehanizma dobivamo još jedan alat za borbu protiv korupcije i potpune ovisnosti pravosudnog sustava o političkim strukturama u Hrvatskoj.
Vladavina prava utvrđena je u članku 2. Ugovora o Europskoj uniji kao jedna od vrijednosti na kojima se temelji EU. Ona podrazumijeva da se vlade drže zakona, ne donose proizvoljne odluke i da građani mogu propitkivati njihove postupke pred neovisnim sudovima.
Njome je obuhvaćena i borba protiv korupcije, koja nekima nepravedno pogoduje na štetu drugih, i zaštita slobode medija, čime se osigurava točna informiranost javnosti o djelovanju vlade.
Odluku o suspenziji donosilo bi Vijeće kvalificiranom većinom na prijedlog Komisije.
Nakon što mehanizam bude potvrđen i usvojen, biti će ključno osigurati da njegova primjena bude transparentna i jednaka prema svima, a ne da služi kao sredstvo ideoloških obračuna.
Republika Hrvatska se danas nalazi na dnu Europske unije po borbi protiv korupcije, neovisnosti pravosuđa i slobodi medija. To potvrđuju očajni rezultati u brojnim analizama europskih institucija i međunarodnih organizacija, ali i sami građani Hrvatske.
Ponavljamo izvješće Europske komisije koje navodi da čak 76 % građana Republike Hrvatske neovisnost pravosuđa percipira kao lošu i jako lošu. Ukupno 97 % Hrvata smatra da je korupcija raširena u njihovoj zemlji, a kad je riječ o poduzećima, njih 91 % korupciju smatra raširenom. Uz to, 72 % građana smatra da ne postoji dovoljno uspješnih slučajeva kaznenog progona da bi se ljude odvratilo od korupcije, a čak 84% poduzeća smatra da osobe i poduzeća uhvaćeni zbog davanja mita visokom dužnosniku nisu odgovarajuće kažnjeni. Čak 80 % ispitanika ankete Eurobarometra smatra da se predmeti povezani s korupcijom na visokoj razini ne rješavaju u dovoljnoj mjeri, a 74 % smatra da su nastojanja Vlade u borbi protiv korupcije neučinkovita.