Zastupnici Europskog parlamenta u četvrtak su zatražili od Europske komisije da privremeno uvede vize za građane Sjedinjenih Američkih Država zbog nepoštivanja viznog reciprociteta.
Nakon što je Mislav Kolakušić u srpnju, na sastanku delegacije za odnose između Europske unije i SAD-a, upozorio predstavnika američkog Kongresa na činjenicu da SAD ne poštuje obvezu viznog reciprociteta, a u u rujnu prozvao predsjednicu Europske komisije Ursulu von der Leyen zbog kršenja propisa EU na štetu Hrvatske, te nakon njegovog službenog zahtjeva Europskoj komisiji da prestane sa diskriminatornom praksom i brojnih sastanaka i lobiranja među kolegama zastupnicima, Europski parlament je jučer podržao stav Mislava Kolakušića i rezolucijom zatražio od Europske komisije da privremeno uvede vize za građane Sjedinjenih Država zbog nepoštivanja viznog reciprociteta, sve dok ta država ne ukine vize za građane Republike Hrvatske i još tri države članice.
Postojanje viznog režima prema hrvatskim građanima predstavlja diskriminaciju kojoj Europska unija mora stati na kraj poštivanjem svojih pravila.
Zastupnici su u četvrtak izglasali rezoluciju sa 376 glasova za, 269 protiv i 43 suzdržana glasa u kojoj se od Komisije traži da uvede suspenziju na izdavanje viza za američke građane, kao što predviđa mehanizam o viznom reciprocitetu.
Prema mehanizmu viznog reciprociteta koji su utvrdili Europski parlament i Vijeće, ako treća zemlja ne ukine vizni režim u roku od 24 mjeseca nakon obavijesti o izostanku reciprociteta, Komisija mora provjeriti stanje i predložiti privremeno ukidanje viza za građane dotičnih trećih zemalja za razdoblje od 12 mjeseci.
Vize za ulazak u SAD još uvijek moraju imati građani Hrvatske, Bugarske, Cipra i Rumunjske.
U međuvremenu, Hrvatska je ispunila jedan od ključnih uvjeta za ukidanje viza, nedavno je službeno potvrđeno da ima manje od tri posto odbijenih zahtjeva za vizu za Sjedinjene Države. Preostalo je riješiti još neke tehničke uvjete i Hrvatska bi mogla dobiti bezvizni režim sa Sjedinjenim Državama sljedeće godine.