Izvor: Fokusonline.eu
Danas je u Europskom parlamentu na inicijativu talijanske europarlamentarke i istraživačke novinarke Sabrine Pignedoli organizirana konferencija o problemima zločinačkog udruživanja, trgovine drogom i korupcije, sa naglaskom na organizirane mafije u Italiji, ali i diljem Europe. Europarlamentarka Pignedoli Europsku uniju vidi kao važan faktor u suzbijanju rasprostranjenosti djelovanja mafijaških organizacja diljem Europe u čijim rukama završava sve veći udio europskog javnog novca namjenjenog razvoju zapostavljenih regija.
Kako je navela u uvodu, kalabrijska mafija ‘Ndrangheta na značajan je način prisutna u 16 zemalja EU. Prerušava se, postajući manje prepoznatljiva, infiltrirajući se u važne gospodarske sektore i uzimajući veliku količinu EU subvencija. No, ‘Ndrangheta nije sama. Uz Cosa Nostru i Kamoru i druge mafije, ne samo talijanskog podrijetla, proširile su se cijelom Europom. Droga, pranje novca, korupcija stavile su na raspolaganje mafijašima 8.300 milijardi eura širom svijeta od toga 400 milijardi samo u Italiji.
Trenutno ne postoji usklađivanje anti-mafijaških pravila na europskoj razini. Taj vakum iskorištavaju mafije koje pojačavaju svoje zločinačke aktivnosti, pogotovo kad ne pokazuju svoje nasilno lice.
Konferencija je organizirana s ciljem objasniti koliko su talijanske i netalijanske mafije rasprostranjene u EU, koje su najučinkovitije aktivnosti i sustavi suradnje na policijskoj i pravosudnoj razini te kako se taj fenomen percepira u zemljama članicama. Sve su to važna polazišta budućeg razvoja politika EU.
Trenutak za uspostavu antimafijaškog zakonodavstva na razini EU
Infiltracija mafija u ekonomije mnogih zemalja EU-a pokazuje hitnost stvaranja anti-mafijaškog zakonodavstva na europskoj razini. Za mafijaško udruživanje kao kvalificirani oblik zločinačkog udruživanja mora biti uveden poseban, odvojeni i strožiji režim od onog predviđenog za jednostavno zločinačko udruživanje.
Na konferenciji je istaknuto da mnoge zemlje EU negiraju svoje probleme sa organiziranim mafijaškim skupinama. U Njemačkoj, Francuskoj, Nizozemskoj i Belgiji zabilježeni su brojni slučajevi koji pokazuju prisustvo mafije. Nasilje više nije njihov jedini opipljivi element, već se fokusira na druge kriminalne metode, poput korupcije i pranja novca što zagađuje legalnu ekonomiju i demokraciju.
Korupcija i i nezakonito izvlačenje novca EU u Hrvatskoj
Zločinačko udruživanje radi izvlačenja javnog novca desetljećima već uništava i Hrvatsku, a od ulaska u Europsku uniju, europske subvencije u gospodarstvo i poljoprivredu omiljeno su područje kriminalnih aktivnosti. Europarlamentarac Mislav Kolakušić godinama upozorava da je Hrvatska država pokradena i opljačkana. Svake godine u Hrvatskoj se ukrade više od 30 milijardi kuna. Prema istraživanjima agencija, polovica iznosa novca za javne nabave gubi se u korupciji, kazao je svojevremeno Kolakušić. Dodao je da je Hrvatska na samom začelju svjetske liste u borbi protiv korupcije naglasivši i pozitivne primjere drugih zemalja koje, za razliku od Hrvatske, imaju i državne agencije za borbu protiv korupcije.