Govor Mislava Kolakušića na sjednici Odbora za pravna pitanja Europskog parlamenta i pitanje upućeno Davoru Bošnjakoviću, ministru ravosuđa Republike Hrvatske.
Uvažena predsjednice, uvaženi kolege, poštovani ministre, ja bih ovdje iskoristio priliku i postavio pitanje o jedinstvenom provođenju ovrha u cijeloj Europskoj uniji. Postoje europske države koje imaju drugačije regulirane ovršne postupke od nekih drugih država. U Republici Hrvatskoj, primjerice, mi imamo 800.000 ovršnih postupaka svake godine i to samo na temelju vjerodostojnih isprava.
Većina tih ovrha provodi se zbog neplaćenih računa za struju, vodu ili usluga telekoma. U deset godina, provedeno je preko 8 milijuna ovršnih postupaka. Hrvatska danas ima 3,8 milijuna stanovnika, što znači da je svaki stanovnik Hrvatske dobio više od dvije ovrhe. Imali smo iznimno veliki problem jer su troškovi ovrhe u Hrvatskoj izrazito veliki. Imate račun koji iznosi 3,5, ili 10 eura, a vama je trošak ovrhe dosizao 300 eura. Prosječna mirovina u Hrvatskoj vam je 300 eura i vrlo često se događalo da su građani ostajali bez jedinih nekretnina zbog početnog duga koji je iznosio desetak eura.
Mi smo se sada izmjenama zakona nešto pomakli prema naprijed, smanjili smo iznose troškova ovrhe, podigli smo na 3.000 eura prag ispod kojeg se ne može ovršavati nekretnina itd. Međutim, s druge strane, imamo slovenski ovršni zakon koji omogućava sudovima da elektronskim putem iznimno jeftino mogu provoditi ovrhe.
Što to znači? U državama koje su gospodarski nerazvijene, poput trenutno Hrvatske, ovršni postupci mogu biti omča oko vrata ogromnom broju građana. Vi ako imate 800 tisuća ovrha, 300 tisuća blokiranih, vama je zahvaćeno milijun stanovnika države od 3.8 milijuna stanovnika.
Moramo pronaći zajednički jezik kako bi donijeli propise i preporuke kojima ćemo iznimno olakšati položaj ovršenika, a da naravno istovremeno štitimo maksimalno i vjerovnike. Kao što imamo Uredbu o sporovima male vrijednosti koja je omogućila iznimno brze postupke prekograničnih utuženja i napalte, tako mislim da moramo imati istu stvar za ovršne postupke kako bi oni bili brzi i jeftini. Vi ako imate početni dug 10 eura, a 300 eura dođe trošak početnog ovršnog postupka, i nakon toga se krene u ovrhu na vašu nekretninu, a taj postupak traje primjerice 5 ili 6 godina, vi ste dužni već više od desetak tisuća eura koje ne možete s određenim nižim primanjima u Republici Hrvatskoj platiti.
Ogroman je broj ovršnih postupaka nekretnina trenutno u Italiji. Moramo obratiti pažnju na te ovršne postupke, o tome početi raspravljati na europskoj razini, pa bih vas zamolio da započnete neke konkretne inicijative baš vezano uz ovršne postupke.